Question: 4. An independent-measures study with n = 8 in one sample and n = 11 in the second sample, produces a sample mean difference

4. An independent-measures study with n = 8 in one sample and

4. An independent-measures study with n = 8 in one sample and n = 11 in the second sample, produces a sample mean difference of 3.5 points. The SS from the first sample is SS1 118, and the SS for the second is SS2 = 135. What is the value for the Pooled = Variance S2p and Estimated Standard Error (of the mean difference) SE (m1-m2)? What is the t observed (t_obs), and your decision concerning the null? (hint, if doing this by hand, you will need to find the critical t-value)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!