Question: 4) Danner company expected overhead to be $250,000 when material dollars were $1,000,000 An underapplied overhead of $25,000 resulted when actual overhead incurred totaled
4) Danner company expected overhead to be $250,000 when material dollars were $1,000,000 An underapplied overhead of $25,000 resulted when actual overhead incurred totaled $300,000. What was the dollar value of materials actually used? a) $1,000,000 (b)) $1,100,000 $1,200,000 d) $1,300,000 e) none of the above X = 1,100,000 1,000,000 250,000 =0.25 X 2-15000 023 [300,000-$25,000]= =627 ich in tho
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
