Question: 46. Sales is $50,000, Variable cost is 20,000, fixed cost is 60,000. What is the Contribution margin? 40% 25% 60% 33% 47. Revenue = 2,000,
46. Sales is $50,000, Variable cost is 20,000, fixed cost is 60,000. What is the Contribution margin?
40%
25%
60%
33%
47. Revenue = 2,000, Variable cost = 500, Fixed cost = 800. Find degree of operating leverage (DOL)
1.88
2.50
2.14
0.71
48. Margin of Safety = Sales plus Breakeven Sales
True
False
49. The 3 major components of COSTS are material, labour and contribution.
True
False
50. Accrual basis of accounting means more profits because I am not paying cash right away
True
False
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
