Question: 49. Given the following air sample data, calculate the gross activity airborne concentration in Ci/em: frisker bkg = 200 cpm air sample volume =

49. Given the following air sample data, calculate the gross activity airborne

49. Given the following air sample data, calculate the gross activity airborne concentration in Ci/em": frisker bkg = 200 cpm air sample volume = 60 ft 1 Ci 2.22 x 10 dpm gross count rate on filter = 5,000 cpm a 6.7 x 10 uCi/cm b. 1.1 x 10 Ci/cm c. 1.4 x 10 d. 4.4 x 10 Ci/cm Ci/cm frisker efficiency = 12.5% filter efficiency = 90% I ft=2.83 x 10 cm

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Calde not count rate Grass Count to not count rale en de Futer role on Futer Backgrand count rate no... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!