Question: 5. (20 points) An office suppliers distributor uses a continuous review inventory control system for one of its SKUs. The following information is available on

5. (20 points) An office suppliers distributor
5. (20 points) An office suppliers distributor uses a continuous review inventory control system for one of its SKUs. The following information is available on the item. Order cost = $60/order Unit cost = $300 Holding cost rate = 40%/year Number of working days per year = 300 Demand = 900 chairs/year Standard deviation of daily demand = 2.4 chairs Average lead time = 4 days Required cycle-service level= 90% A continuous review system is used to control inventory. a. What is the economic order quantity? b. What should be the safety stock be to have a 90% service level? c. What should be the reorder point be to have a 90% service level? d. What is the total annual cost? Show all calculations to earn full credit

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!