Question: 5- (25pts)- Consider the signal m(t) = cos(27ft) + 2 cos(27ft) fi=3kHz, f=5kHz. m(t) VSB modulates a carrier with frequency f=50kHz. The lowpass filter

5- (25pts)- Consider the signal m(t) = cos(27ft) + 2 cos(27ft) fi=3kHz, f=5kHz. m(t) VSB modulates a carrier

5- (25pts)- Consider the signal m(t) = cos(27ft) + 2 cos(27ft) fi=3kHz, f=5kHz. m(t) VSB modulates a carrier with frequency f=50kHz. The lowpass filter Ho(f) is given as |H/j -6 0.5 10.5 11 2 4 6 f(kHz) There are two ways to generate the VSB modulated signal: c) Obtain the VSB modulated signal, s(t), first finding mo(t) and using the definition s(t) = m(t) cos(2nft)-mo(t)sin (2nft) d) Obtain s(t), by getting the DSB modulated signal and then passing it through the BP filter H(f) obtained from Ho(f). e) Plot the magnitude spectrum of s(t). Hint: Recall that (W is signal bandwidth): H( )+H( +)=1, WW H()= j[H( f.)H(+)] W f W. -

Step by Step Solution

3.40 Rating (153 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

To obtain the VSB modulated signal st using the two given methods lets go through the steps c Obtain... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!