Question: 5. A 0.750-kg ball attached to a 0.500-m long string is spinning around a pole, as shown. The string makes a 32.0 angle with

5. A 0.750-kg ball attached to a 0.500-m long string is spinning

5. A 0.750-kg ball attached to a 0.500-m long string is spinning around a pole, as shown. The string makes a 32.0 angle with the pole. a) What is the tension in the string? [8.67 N] b) What is the speed of the ball? [1/27 m/s] T in 8.6. 275 T. 0.500 sin32.0 r=0.265 COS32= mg T. T= 9.8(0.75) C0532 T=8.67

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The detailed answer for the above question is provided bel... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!