Question: 5. (a) In the ENGR 10 lab (E391), there are 50 long light bulbs (P=100 W) and 30 regular bulbs (P=60 W). How much energy

5. (a) In the ENGR 10 lab (E391), there are 50 long light bulbs (P=100 W) and 30 regular bulbs (P=60 W). How much energy is consumed lighting the lab during the 3 hour lab period. Calculate the amount of energy saved if all bulbs are replaced by CFL (spiral) bulbs (P=25W). 



(b) Continuing from (a), calculate the amount of natural gas (ft3) needed to provide the energy to keep the lights (long + regular) in the E391 lab on overnight for a month (10 hours per day for 30 days)? In other words, how much extra energy (in terms of cubic feet of natural gas) does SJSU have to purchase when we don't turn off the lights in a lab. (Note: you'll have to look up the energy in one ft3 of natural gas and CITE YOUR SOURCE)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!