Question: 5. Asshown in the figure, a spring with a spring constant of k= 25N/m and a length of I=8/5 m is placed vertically on the

5. Asshown in the figure, a spring with a spring constant of k= 25N/m and a length of I=8/5 m is placed vertically on the floor and its lower end is fixed to the floor. If an object with mass M = 1 kg, which is at rest at a height of h = 3/5 m, falls vertically from this spring and compresses the spring, answer the following question. However, ignore the size of the object and the mass of the spring and calculate the gravitational acceleration as g=10m/s?. (1) What is the length of the spring when it is maximally compressed? (2) What is the maximum speed of object M? M
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
