Question: 5- Let L be the random variable of the loss on issue of a contract for a whole life insurance of $10,000 issued at

5- Let L be the random variable of the loss on issue of a contract for a whole life insurance of $10,000 issued at (30), with profit payable at the time of death and continuous premium it payable for 10 years. If 8 = 0.04, ux = 0.02 Vx, and the insurer charges a premium = 1.1 x the premium calculated under the principle of equivalence, a) Define the random variable L. b) Find the maximum and minimum value of L. c) Evaluate E (L) with the premium n. d) Calculate the probability that a contract will be profitable.
Step by Step Solution
3.38 Rating (157 Votes )
There are 3 Steps involved in it
The answer for the given question ie Actuarial Notation is as follows C EL with the pr... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
