Question: 5. Suppose that the parameters in a GARCH (1,1) model are =0.13,=0.82 and =0.000001. (a) What is the long-run average volatility? (b) If the current
5. Suppose that the parameters in a GARCH (1,1) model are =0.13,=0.82 and =0.000001. (a) What is the long-run average volatility? (b) If the current volatility is 1.75% per day, what is your estimate of the volatility in 20, 40, and 60 days
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
