Question: 6 . 1 1 For a p n p transistor having I S = 1 0 - 1 1 A and = 1 0 0

6.11 For a pnp transistor having IS=10-11A and =100, calculate vEB for iC=1.5A.
Ans. 0.643 V
6 . 1 1 For a p n p transistor having I S = 1 0 -

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!