Question: 6 . 1 2 . Figure 6 0 shows the one - line diagram of a simple three - bus power system with generation at

6.12. Figure 60 shows the one-line diagram of a simple three-bus power system with generation at buses 1 and 2. The voltage at bus 1 is V=1.0?0 per unit. Voltage magnitude at bus 2 is fixed at 1.05 pu with a real power generation of 400 MW . A load consisting of 500 MW and 400 Mvar is taken from bus 3. Line admittances are marked in per unit on a 100 MVA base. For the purpose of hand calculations, line resistances and line charging susceptances are neglected.
(b) Using Newton-Raphson method, start with the initial estimates of V2(0)=1.05+j0 and V3(0)=1.0+j0, and keeping |V2|=1.05pu, determine the phasor values of V2 and V3. Perform two iterations.
6 . 1 2 . Figure 6 0 shows the one - line diagram

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!