Question: 6. [ 10 points] A radar unit is used to measure speeds of cars on a motorway. The speeds are normally distributed with a u=85

 6. [ 10 points] A radar unit is used to measure

6. [ 10 points] A radar unit is used to measure speeds of cars on a motorway. The speeds are normally distributed with a u=85 km/hr and a standard deviation given of o=8 km/hr. What is the probability that a car picked at random is travelling at more than 96 km/hr

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!