Question: 6. Mr. Harry borrows $5000 today, due with interest at j4 = 8% in one lump sum at the end of 2 years. Instead, Mr.

6. Mr. Harry borrows $5000 today, due with interest at j4 = 8% in one lump sum at the end of 2 years. Instead, Mr. Harry wishes to pay $2000 six months from today and $X in 18 months. If money is worth j12 = 6%, what is X?

Answer: $3562.23

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!