Question: 6. Two small spheres with masses m = 20.0 g are suspended at the ends of two silk strings of length L = 1.5 m.

 6. Two small spheres with masses m = 20.0 g are

6. Two small spheres with masses m = 20.0 g are suspended at the ends of two silk strings of length L = 1.5 m. Both spheres are charged with an equal amount of positive charge q. Each string makes an angle ofB = 30' with the vertical. a. 0n the diagram below, draw a free-body diagram for each sphere, showing all the applied forces. b. Determine the magnitude of charge q on each sphere. (2. Due to electric discharge, the angle that each string makes with the vertical is reduced to B = 20' . Determine the amount of charge that left each Sphere due to the electric discharge. If one of the strings is cut, nd the instantaneous acceleration of the sphere that was hung from this string - include the magnitude and the direction

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!