Question: 7. (15) A random sample of n = 12 observations from a normal population produced the following estimates: x = 47.1 and s 2 =
7. (15) A random sample of n = 12 observations from a normal population produced the following estimates: x = 47.1 and s 2 = 4.7.
(a) Test the hypothesis H0 : = 48 versus Ha : = 486 with = 0.1.
(b) What is the p-value for your test? p-value =
(c) Find a 90% confidence interval for the mean, and interpret this interval.
< <
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
