Question: 7 . Given the following information, calculate the EOQ: a . Annual demand = 2 , 0 0 0 , 0 0 0 b .

7. Given the following information, calculate the EOQ:
a. Annual demand =2,000,000
b. Cost or ordering = $52
c. Carrying costs =45%
d. Unit cost = $257
8. Using the information in #7 what is the number of annual orders?
9. Which question of inventory management does the EOQ answer?
10. What are the consequences of not doing good inventory management and inventory planning (thinking question)?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!