Question: 8 Question 9 (1 point) Suppose you estimate the short-run total cost function to be TC = 200 + 10Q + 0.1Q 2 . Also,
8
Question 9 (1 point)
Suppose you estimate the short-run total cost function to be TC = 200 + 10Q + 0.1Q2. Also, suppose you can sell every unit produced at a $500 price so you have a marginal revenue of $500 for each unit. If so, what is your profit maximizing quantity to produce? (Hint: solve for MC = MR or MC = $500 using your derived MC function.)
Question 9 options:
| |||
| |||
| |||
|
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
