Question: 9. A/4 kg student, starting from rest, slides down an 11.8 meter high water slide. How fast is he going at the bottom of the

9. A/4 kg student, starting from rest, slides
9. A/4 kg student, starting from rest, slides down an 11.8 meter high water slide. How fast is he going at the bottom of the slide? 74 kg vocity = ? - 71 11.8m 10. Calculate the kinetic energy of a 750 kg compact car moving at 50 m/s. KE = 2750 (50 ) 2 375 (2, 500 ) = 1937, 500J 11. Determine the mechanical energy of a 450 kg roller coaster moving at 30 m/s at the bottom of the first dip which is 15 meters above the ground. KE= 450kg (2 ) (30)2 JE+ PE 30 m /5 225 (960 ) PE = 450 ( 9 . 8) ( 15m ) = 66, 150J $ 450 kg 202, 5067 15m ME = 66, 150 + 202, 500= 268, 650J 12. Julie has a mass of 49 kg. What is her potential energy when standing on the 6 meter diving board? (She is 6 meters above the water.) Julie jumps off the diving board. a. What is her kinetic energy just before she hits the water? KE = - 49 (v)2 6 m PE = 49 ( 9. 8) ( 6) = 2,881.25 b. What is Julie's speed just as she hits the water

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!