Question: 9 . Find the after - tax return to a corporation that buys a share of preferred stock at $ 4 0 , sells it

9. Find the after-tax return to a corporation that buys a share of preferred stock at $40, sells it at year-end at $40, and receives a $4 year-end dividend. The firm is in the 21% tax bracket.
Answer:
The after-tax return is calculated as follows:
Dividend received = $4
Tax on dividend = $4\times 21%= $0.84
After-tax dividend = $4- $0.84= $3.16
Return = After-tax dividend -: Purchase price = $3.16-: $40=0.079 or 7.9%

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!