Question: 9. From problem 8 and using the calculated Annual Free Cash Flow, please solve the Net Present Value and IRR assuming a 7% rate of

 9. From problem 8 and using the calculated Annual Free Cash
Flow, please solve the Net Present Value and IRR assuming a 7%

9. From problem 8 and using the calculated Annual Free Cash Flow, please solve the Net Present Value and IRR assuming a 7% rate of return/cost of capital, the same $560,000 Initial Outlay, a 4 year project life, and determine if you would proceed with this project. Please explain how you solved the problem or show your work. Is The Net TIC at is the Annual Free Cash Flow TEX V V OTT BI VA - A I A. EBITDA= $290,000-$60,000-$20,000= $210,000 B.210,000-140,000= 70,000 = EBIT C. 70,000 (0.32)= 22,400 70,000-22,400= 47.600 = NET INCOME D. 210.000- 22.400= $187.600

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!