Question: 9.72 A random sample of 20 students yielded a mean of = 72 and a variance of s* = 16 for scores on a college

9.72 A random sample of 20 students yielded a mean of = 72 and a variance of s* = 16 for scores on a college placement test in mathematics. Assuming the scores to be normally distributed, construct a 98% con- fidence interval for o>
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
