Question: A 1 0 0 m 2 wall is exposed to an inside temperature of 2 6 C and outside winter temperature of 6 C in

A 100m2 wall is exposed to an inside temperature of 26C and outside winter temperature of 6C in windy weather. The wall consists of 12.7 mm plywood, 90 mm of fiberglass insulation, and 12.7 mm gypsum board. How much heat is lost through the wall? Include surface films. Use the following data.
Conductivity, k= Plywood =0.11WmC? Fiberglass =0.036WmC? Gypsum 0.16WmC
Ri=0.12
R0=0.030
704 W
70.4 W
35.2 W
7.04 W
A 1 0 0 m 2 wall is exposed to an inside

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!