Question: A 1500kg elevator, suspended by a single cable with tension 16.0kN, is measuredto be moving upward at 1.6m/s. Air resistance is negligible. What is the
A 1500kg elevator, suspended by a single cable with tension 16.0kN, is measuredto be moving upward at 1.6m/s. Air resistance is negligible.
What is the elevator's kinetic energy after rising 10.0 mm?
Hint:
- The energy principle states that K=KfKi=Wtot. You can findKi from the initial speed.
- How much work does tension do on the elevator as it rises 10.0 mm? Wt= 1.60105 J
- How much work does gravity do on the elevator as it rises 10.0 mm? Wg= 1.47105 J
- What is the elevator's speed after rising 10.0 mm? vf= 4.5 m/s
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
