Question: A 3 0 . 0 - g metal ball having net charge Q = 4 . 7 5 C is thrown out of a window

A 30.0-g metal ball having net charge Q =4.75C is thrown out of a window horizontally north at a speed v =20.6 m/s.The window is at a height h =20.6 m above the ground. A uniform, horizontal magnetic field of magnitude B =0.0100 T is perpendicular to the plane of the ball's trajectory and directed toward the west.
(a) Assuming the ball follows the same trajectory as it would in the absence of the magnetic field, find the magnetic force acting on the ball just before it hits the ground. (Let the +x-direction be toward the north, the +y-direction be up and the +z-direction be east.)
B =
N
(b) Based on the result of part (a), is it justified for three-significant-digit precision to assume the trajectory is unaffected by the magnetic field?
YesNo

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!