Question: A 3 . 2 kg particle moves in a circle of radius 2 . 4 m . The angular momentum of the particle varies in

A 3.2 kg particle moves in a circle of radius 2.4 m. The angular momentum of the particle varies in time according to
l =4.2t2.
(Assume l is in kg m2/s when t is in seconds. Enter the magnitudes.)
(a)
What is the torque (in N m) on the particle about the center of the circle at
t =4.6 s?
N m
(b)
What is the angular velocity (in rad/s) of the particle at
t =4.6 s?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!