Question: A 3 2 mm diameter stainless steel sphere is initially at uniform temperature Ti = 2 0 deg C at t = 0 .

A 32 mm diameter stainless steel sphere is initially at uniform temperature Ti=20\deg C at t=0.The surface of the sphere is exposed to 170\deg C oil with convection coefficients h=700W/m.K. The thermal conductivity, heat capacity, and density of the stainless steel are K=16.5W/m.K, Cp=520 J/kg.K, and p=7900 Kg/m3a) Find the temperature at the center of the sphere when t=55 sb) Find the temperature at the surface of the sphere when t=55 s

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!