Question: A 4-pole, 3 phase, 400 V, 50 Hz, induction motor has the following parameters for its circuit model (rotor quantities referred to the stator
A 4-pole, 3 phase, 400 V, 50 Hz, induction motor has the following parameters for its circuit model (rotor quantities referred to the stator side) on an equivalent-star basis: R =1.6N. X =2.40. R = 0.48N, X = 1.2M and Xm = 40 . Rotational losses are 720 W. Neglect stator copper losses. For a speed of 1470 rpm, calculate the input current, input power factor, net mechanical power output, torque and efficiency. (12)
Step by Step Solution
★★★★★
3.48 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
The detailed ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
