Question: A 4-stroke petrol engine having six cylinders is to operate with compression ratio 6 and delivers 300 kW of power when running at 2400

A 4-stroke petrol engine having six cylinders is to operate with compression ratio 6 and delivers 300 kW of power when running at 2400 revolutions per minute. Determine: (a) bore and stroke of the engine, (b) fuel consumption in kg/hr, (c) brake thermal efficiency and (d) specific fuel consumption per hour considering the power delivered. Consider the following data: stroke=1.25 times the bore; mechanical efficiency= 0.8; indicated mean effective pressure= 10 bar; indicated thermal efficiency=0.256; calorific value of the fuel-44 MJ/kg.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Lets calculate each part step by step Given data Compression ratio r 6 Power output Pout 300 textkW ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
