Question: A 5 meter thick clay layer has the following properties: p ' = 8 0 kPa, C R = 0 . 0 4 , R

A 5 meter thick clay layer has the following properties: p'=80kPa,CR=0.04,RR=0.01,
sat=18kNm3,cv=0.026m2month. This clay layer overlies a sand layer. Groundwater
level is at the ground surface. A building will be construcled on this soil. The building is large
enough to assume one-dimensional consolidation. The construction will take exactly 1 year,
during which the load can be assumed to increase linearly with time, starting from 0. When
completed, the building will apply 180kPa additional stress to the soil.
a) Plot the variation of over-consolidation ratio with depth, before construction.
b) Calculate the average degree of consolidation for this layer at 1.5 years after the end of
construction.
c) Calculate the consolidation settlement at 1.5 years after the end of construction, relative to
the beginning of construction. Do not divide the clay into sublayers.
d) Calculate effective stress at depths of 0,1,2.5,4 and 5 meters at 1.5 years after the end of
construction. Plot the effective stress distribution with depth, at t.
e) Calculate the hydraulic gradient due to consolidation at the depth of 1 meter at 1.5 years
after the end of construction. What is the direction of flow?
A 5 meter thick clay layer has the following

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!