Question: = A 5-year Treasury bond has a 3.9% yield. A 10-year Treasury bond yields 6.55%, and a 10-year corporate bond yields 8.1%. The market expects

= A 5-year Treasury bond has a 3.9% yield. A 10-year Treasury bond yields 6.55%, and a 10-year corporate bond yields 8.1%. The market expects that inflation will average 3.9% over the next 10 years (IP 10 = 3.9%). Assume that there is no maturity risk premium (MRP = 0) and that the annual real risk- free rate, r*, will remain constant over the next 10 years. (Hint: Remember that the default risk premium and the liquidity premium are zero for Treasury securities: DRP = LP = 0.) A 5-year corporate bond has the same default risk premium and liquidity premium as the 10-year corporate bond described. What is the yield on this 5-year corporate bond? Round your answer to two decimal places. . %
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
