Question: A 5-year Treasury bond has a 4.35% yield. A 10-year Treasury bond yields 6.65%, and a 10-year corporate bond yields 8.65%. The market expects that
A 5-year Treasury bond has a 4.35% yield. A 10-year Treasury bond yields 6.65%, and a 10-year corporate bond yields 8.65%. The market expects that inflation will average 2.7% over the next 10 years (IP10 = 2.7%). Assume that there is no maturity risk premium (MRP = 0) and that the annual real risk-free rate, r*, will remain constant over the next 10 years. (Hint: Remember that the default risk premium and the liquidity premium are zero for Treasury securities: DRP = LP = 0.) A 5-year corporate bond has the same default risk premium and liquidity premium as the 10-year corporate bond described.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
