Question: A 922,4 N painter needs to climb d=2,60 m up a ladder (measured along its length from the point where the ladder contacting the ground),
A 922,4 N painter needs to climb d=2,60 m up a ladder (measured along its length from the point where the ladder contacting the ground), without the ladder slipping. The uniform ladder is 11,82 m long and weighs 346,40 N. It rests with one end on the ground and the other end against a perfectly smooth vertical wall. The ladder rises at an angle of theta=28,69 degrees above the horizontal floor. What is friction force in unit of N that the floor must exert on the ladder? Use g = 10 m/s2 if you need to .

Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
