Question: a ) A bond has 1 5 years left to maturity. The annual coupon rate is 9 % , and face value is $ 1

a)
A bond has 15 years left to maturity. The annual coupon rate is 9%, and face value is $1,000. If the YTM =12%, what is the bond price?
b) An annual coupon bond has coupon payment = $500, YTM =8%, and maturity =5 years. If the price ofthe bond is $9,400, what must be the face value?
c)A bond has 15 years left to maturity. The semi-annual coupon rate is 9%, and face value is $1,000. If the YTM =12%, what is the bond price?
for all 3 parts please show all calculations via excel, and how you got them in excel (formulas). thanks.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!