Question: a. An electron moves in a magnetic field B = 0.5 T with a speed of v= 1.0 x 107 m/s as shown below.

a. An electron moves in a magnetic field B = 0.5 T

 

a. An electron moves in a magnetic field B = 0.5 T with a speed of v= 1.0 x 107 m/s as shown below. What is the magnetic force F on the electron? Leave your answer in component form. I 45 Z [3] B X

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The magnetic force F on a moving electron in a magnetic field can be calculated using the Lorentz fo... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!