Question: A B Unit Cost or Selling Price Quantity per Unit Date November 1 November 9+ November 11 November 17 November 22 Description Beginning Inventory Purchase



A B Unit Cost or Selling Price Quantity per Unit Date November 1 November 9+ November 11 November 17 November 22 Description Beginning Inventory Purchase Sale Purchase Sale 390 $ 780 $ 650 $ 650 $ 390 $ 9 18 24 21 30 Calculate the amount of (i) cost of goods sold and (ii) ending inventory using the first-in, first-out (FIFO) and weighted average cost flow assumptions, utilizing a perpetual inventory approach. FIFO: On November 11th Cost of goods sold (4 points): 390*9=3510 260*18=4680 3150+4680= 7830 390*18= 7020 B Ending inventory (2 points): 130*18=2340 650*21= 13650 2340+1365032 15990 On November 22nd Cost of goods sold (2 points): Ending inventory (4 points): Weighted Average: On November 11th Cost of goods sold (2 points): 1 2 Ending inventory (2 points): -3 54 55 56 57 58 59 On November 22nd 60 Cost of goods sold (2 points): 61 62 63 64 65 66 Ending inventory (2 points)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
