Question: A ball is dropped from a high rise platform at t = 0 starting from rest. After 6 seconds another ball is thrown downwards

A ball is dropped from a high rise platform at t =

A ball is dropped from a high rise platform at t = 0 starting from rest. After 6 seconds another ball is thrown downwards from the same platform with a speed v. The two balls meet at t = 18s. What is the value of v? (take g = 10 m/s) (a) 75 m/s (c) 40 m/s (b) 55 m/s (d) 60 m/s

Step by Step Solution

3.45 Rating (152 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The detailed ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!