Question: A ball is thrown straight up with an initial velocity of 1 2 8 ft / sec , so that its height ( in feet

A ball is thrown straight up with an initial velocity of 128 ft/sec, so that its height (in feet) afterxseconds is given by h(x)=128x -16x^2.
Sally computes the slope of the tangent at x =8 seconds and finds h(8)=-128 ft/sec.What does Sally's computation tell you about the velocity of the ball at exactly 8 seconds into flight?
Group of answer choices
The ball is traveling downward at a speed of 8 ft/sec at x =128 seconds.
The ball is traveling upward at a speed of 128 ft/sec at x =8 seconds.
The ball is traveling downward at a speed of 128 ft/sec when it hits the ground.
The ball is traveling downward at a speed of 8 ft/sec when it hits the ground.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!