Question: A ball with mass m A is translating with horizontal velocity v A when it strikes a stationary slender bar of mass m B and

A ball with mass mA is translating with horizontal velocity vA when it strikes a stationary slender bar of mass mB and length h. The coefficient of restitution of the impact is e=0.8.
Dimensions of the bar and ball are as follows:
Ball: mA=1kg,vA=1ms
Bar: mB=2kg,h=2m,IG=112mBh2
a. What is the total angular momentum of the ball and bar about pin C? Show all work and enter your answer here:
HC=longrightarrow[kg*m2sec]
b. What is the angular velocity of the bar after impact? B=q,[rad/s]
c. If the duration of impact is 0.1 seconds, what average horizontal force is exerted on the bar by the pin support C as a result of the impact?
Cx=
8p
A ball with mass m A is translating with

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!