Question: A binary star system consists of two equal mass stars that revolve in circular orbits about their center of mass. The period of the motion,

A binary star system consists of two equal mass stars that revolve in circular orbits about their center of mass. The period of the motion, T=15.4T=15.4days and the orbital speed v=220v=220km/s of the stars can be measured from telescopic observations. What is the mass of each star?
kg (2E30 kg)A binary star system consists of two equal mass stars that revolve in circular orbits about their center of mass. The period of the motion, T=15.4T=15.4days and the orbital speed v=220v=220km/s of the stars can be measured from telescopic observations. What is the mass of each star?
kg (2E30 kg)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!