Question: A bullet with mass m= 1 0 . 0 g bullet is fired into a block with mass m= 2 . 2 0 kg which

A bullet with mass m=10.0g bullet is fired into a block with mass m=2.20kg which is attached to a spring with a force constant of 23.N/m. The bullet has a speed of 300m/s just before it strikes the block and the block slides on a frictionless surface. Find how far the spring is compressed in units of cm.

After the spring is compressed, the system undergoes simple harmonic motion. Find the magnitude of the velocity when the block (with embedded bullet) is a half-way through a full amplitude.


Step by Step Solution

3.32 Rating (152 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!