Question: A) Calculate the operating cycle based on the following information: Sales = $87,833 COGS = $26,392 Inventory = $16,025 Accounts Receivable = $11,150 B) XYZ

A) Calculate the operating cycle based on the following information:

Sales = $87,833 COGS = $26,392 Inventory = $16,025 Accounts Receivable = $11,150

B) XYZ is a retailer and sells 147,000 units per year. It purchases from a single supplier. Fixed cost per order is $823 and carrying cost is $5 per unit.

Suppose XYZ orders 6,000 units per order from the supplier. What are the total costs (sum of carrying costs and shortage costs)?

C) XYZ is a retailer and sells 161,000 units per year. It purchases from a single supplier. Fixed costs per order are $806 and carrying cost is $12 per unit. How many units should XYZ purchase per order? That is, what is the Economic Order Quantity?

Answers rounded 2 decimal places please.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!