Question: A capacitor C = 120 pF is connected in series to a resistor R = 20 k and an emf of E = 9 V.
A capacitor C = 120 pF is connected in series to a resistor R = 20 k and an emf of E = 9 V. At time t = 0, the switch is closed. Draw the circuit and determine how long will it take for the capacitor to reach 80% of its full charge
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
