Question: A car uniformly accelerated from rest for 17.0 s. If its velocity was 97.3 km/h [N}at t=15.3 s, then two fast was it going at

A car uniformly accelerated from rest for 17.0 s. If its velocity was 97.3 km/h [N}at t=15.3 s, then two fast was it going at t=10.0s in both km/h and m/s. What was the car's initial velocity.

Answer key is 53.6 km/h - 17.7 m/s vi =0 m/s

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!