Question: A catalyst having spherical particles of D p = 5 0 m and p = 1 6 5 0 k g m 3 is to

A catalyst having spherical particles of Dp=50m and p=1650kgm3 is to be used to contact a hydrocarbon vapor in a fluidized reactor at 485C and 1atm. At rest the bed has a porosity of 0.35 and a height of 1m. At operating conditions, the fluid viscosity is 0.02cP and its density is 3.5kgm3. Determine
a) the superficial gas velocity to fluidize the bed;
b) the velocity at which the bed would begin to be carried out with the gas.
 A catalyst having spherical particles of Dp=50m and p=1650kgm3 is to

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!