Question: A certain coal - fired power plant has a rated power capacity of P = 6 5 0 MW . The output of this plant

A certain coal-fired power plant has a rated power capacity of P =650 MW. The output of this plant is W =0.27QH, where QH is the energy input as heat from the hot reservoir.
- Part (a)
Write an equation for the efficiency of a heat engine in terms of QH and the heat QC exhausted to a low temperature reservoir.
=1-QC/QHCorrect!
- Part (b)
Which would increase the efficiency more, doubling QH or reducing QC by half?
Doubling Qh and reducing Qc by half will have the same effect in increasing the efficiency.Correct!
- Part (c)
Calculate the maximum thermal efficiency of the power plant.
=0.27000.2700Correct!
Part (d)
Calculate the absolute value of the exhausted heat (QC) each second in MJ for the power plant.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!