Question: A CI is desired for the true average stray-load loss M (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held

A CI is desired for the true average stray-load loss M (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with a' = 3.1. (Round your answers to two decimal places.) (3) Compute a 95% CI for It when n = 25 and )7 = 51.5. ( , ) watts (b) Compute a 95% CI for u when n = 100 and )_( = 51.5. ( , ) watts (c) Compute a 99% CI for I4 when n = 100 and )7 = 51.5. ( , ) watts (d) Compute an 82% CI for ,4 when n = 100 and )7 = 51.5. ( , ) watts (e) How large must n be if the width of the 99% interval for M is to be 1.0? (Round your answer up to the nearest whole number.) n =
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
