Question: A circuit is constructed with four resistors, one capacitor, one battery, and a switch as shown. The values for the resistors are: R =


A circuit is constructed with four resistors, one capacitor, one battery, and a switch as shown. The values for the resistors are: R = R = 76 N, R3 = 65 N. and R = 61 2. The capacitance is C = 50 F and the battery voltage is V = 24 V. 1) The switch has been open for a long time when at time t = 0, the switch is closed. What is I (0), the magnitude of the current through the resistor R just after the switch is closed? 2) What is I(00), the magnitude of the current that flows through the resistor R a very long time after the switch has been closed? 3) What is Q(o), the charge on the capacitor after the switch has been closed for a very long time? L R ww C R4 ww R ww www R3
Step by Step Solution
3.44 Rating (160 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 I0 the magnitude of the current through the resistor R just after the switch is closed Initially t... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
