Question: A circular disc with a groove along its diameter is placed horizontally. A block of mass 1 kg is placed as shown. The co-efficient
A circular disc with a groove along its diameter is placed horizontally. A block of mass 1 kg is placed as shown. The co-efficient of friction between the block and all surfaces of groove in contact is = 2/5. The disc has an acceleration of 25 m/s. Find the acceleration of the block with respect to disc. a = 25 m/s (D cos 0 = 4/5 sin 0 = 3/5
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
The detailed answer for the a... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
